Archipelag Wysp Kanaryjskich wchodzący, wraz z Azorami, Maderą, Wyspami Zielonego Przylądka oraz Wyspami Dzikimi w skład Makaronezji(z gr. Wyspy Szczęśliwe), leży na płn.-zach. od wybrzeży Afryki (w najbliższym punkcie dzieli je jedyne 100, a w najodleglejszym 500 km). Natomiast od Półwyspu Iberyjskiego oddalony jest o trochę ponad 1000 km, a jednak należy do terytorium Hiszpanii. Wyspy archipelagu położone są pomiędzy 27°37’ i 29°25’N oraz 13°20’ i 18°10’Z (z tego położenia wynika godzinna różnica czasowa między wyspami a Hiszpanią, a także Polską) i należą do nich El Hierro, La Gomera, La Palma i Teneryfa(wchodzące w skład prowincji Santa Cruz de Tenerife) oraz Fuerteventura, Lanzarote i Gran Canaria (prowincja Las Palmas de Gran Canaria). Do archipelagu należą również mniejsze wysepki: La Graciosa, Alegranza, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste i Lobos (niektóre z nich niezamieszkałe, bądź zamieszkałe okresowo).

Teneryfa jest największą (powierzchnia 2034,38 km²) i najwyższą z tych wysp, ze szczytem wulkanu Teide (3718 m.n.p.m.), który jednocześnie jest najwyższym punktem Hiszpanii. Wyspę zamieszkuje około 900 tys. mieszkańców, a jej stolicą jest Santa Cruz de Tenerife (gdzie odbywa się drugi co do wielkości karnawał na świecie).

Na Teneryfie możemy podziwiać dwa obiekty uznane przez UNESCO Światowym Dziedzictwem: kulturalnym – miejscowość San Cristobal de La Laguna (uznawana za stolicę kulturową) oraz naturalnym – Park Narodowy Las Cañadas del Teide.