Wioski i miasta

Miasto założone w 1501 roku. Możemy tu znaleźć pałacyki, świątynie czy klasztory. Na wyróżnienie zasługuje Kościół św. Marka z renesansowym portalem i barokowym ołtarzem oraz Muzeum Sztuki Sakralnej.

W Icod również znajduje się najsłynniejsza na Teneryfie dracena zwana Drago milenario (Smocze Drzewo). Legendy głoszą, że ma nawet kilka tysięcy lat, ale brak na to jakichkolwiek dowodów naukowych. Pewne jest że liczy sobie kilkaset lat.

Poniżej Kościoła św. Marka znajduje się motylarnia, którą bardzo gorąco polecamy. Można w niej zobaczyć motyle z całego świata oraz cały proces ich wylęgania. Jako ciekawostkę, można w tym miejscu dodać, że na Teneryfie występuje ponad 500 gatunków motyli z czego jedynie 26 to motyle dzienne.

Odwiedzając Icod warto zwrócić uwagę na Plac Lorenzo Caceres (znajdujący się obok Drago), Plac la Pila, Dom rodziny Caceres (obecnie znajduje się w nim biblioteka), a także kapliczki Buen Paso, San Felipe, El Transito, Las Angustias, San Antonio i El Amparo oraz były zakon franciszkański i inny – augustyński, nie zapominając o placu Leona Huerta.

Na terenie powiatu Icod de lod Vinos znajduje się trzecia pod względem długości jaskinia na świecie Cueva del Viento i liczy 18 km.