Zabytek historyczny położony w miejscowości La Laguna. Został wybudowany w roku 1593 przez Francisco Lercaro de León i stanowi wyróżniający się przykład świeckiej architektury na wyspie. Patio tego domu uznane jest za szczególnie wyjątkowe ze względu na tłoczone w drewnie figurki umieszczone na galerii, znajdującej się na pierwszym piętrze.Centralna część fasady zrobiona jest z kamienia, gdzie szczególnie wyróżnia się herb jej pierwszego właściciela. Przyciąga również uwagę wykończenie murów imitujące cegłę oraz renesansowe zdobienia.

W jego wnętrzu natomiast znajdują się wytworne panele z rzeźbionego drewna ze stylizowanymi motywami roślinnymi, które współgrają z balustradą na korytarzu. Wszystkie pokoje mają bogato rzeźbione kasetony. Schody główne, skonstruowane z tego samego kamienia, który został użyty w portyku wejściowym i pilastrach na patio, są oparciem dla sklepienia i łuku pełnego.

Budynek, będący własnością Rady Miejskiej wyspy, został odrestaurowany i dostosowany do potrzeb Muzeum Historii oraz Archiwum Wyspy Teneryfy. Jego jedenaście sal wyposażonych jest w panele informacyjne, które umożliwiają podróż po historii wyspy. Szczególną uwagę zwraca kolekcja map Wysp Kanaryjskich, które wraz z innymi dziełami datowane są na XVI w.

• Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 19.00. W poniedziałki zamknięte.

• Adres: C/ San Augustín 22, 38201 San Cristóbal de la Laguna